Így működik egy okosváros

Megkapta a felhatalmazást szeptemberben a Missouri állambeli Kansas város önkormányzata arra, hogy megkösse a megállapodást a Ciscoval és partnercégeivel az észak-amerikai kontinens legnagyobb okosváros-beruházására. A városvezetés 3,7 millió dollárt fordít a tízéves projektre, amit a hálózati gyártó és partnerei további 12 millióval egészítenek ki. A programot, amely számos forgalomfigyelő szenzor, ingyenes köztéri wifi, interaktív információs panelek, intelligens világításvezérlők és sok más elem telepítését foglalja magában, a főutcán végighaladó, 3,5 km hosszú villamosvonal befejezése után kezdik meg.
Érdekesség, de nem véletlen: a főutcán található az Egyesült Államok harmadik legnagyobb mobilszolgáltatója, a Sprint startupokat kvártélyozó toronyháza, a Google pedig első behálózott városát valósította meg a térségben. Testvérlapunk szerint - sok más vállalkozás és startup mellett - mindkét cég részese lesz a projektnek. Az ingyenesen használható villamosvonal 102 millió dollárból épül ki, jövőre vehetik birtokba a turisták és a városlakók. Ugyancsak a főutcán kap helyet a dolgok internetének (IoT) fejlesztői számára kialakítandó nyitott iroda. 

A videó, mint szenzor

Központosított felügyeleti rendszerben fogják feldolgozni a szenzorokból beérkező adatokat, aminek a különlegessége az, hogy a videómegfigyelő rendszer is szenzorként működik majd: többek között jelzést ad a hóréteg vastagságáról vagy arról, ha gyalogos tévedt a villamosvágányra. A Cisco képviselői szerint a techcégekkel teli város méretei miatt ideális terep a nagyobb metropoliszokba tervezett okosmegoldások kipróbálására.
Az okosvárosok megvalósítása gyakran ütközik abba a nehézségbe, hogy a városvezetésnek több beszállító egymástól független rendszereit kell több-kevesebb sikerrel összeillesztenie. Ezúttal ezzel nem kell számolni, mert a komplett alaprendszer a hálózati cégtől érkezik. Barcelonában a parkolási nehézségek és a forgalmi dugók csökkentésére kerestek megoldást, igyekezvén elkerülni a fölös hálózatépítéseket. A megoldást a dolgok internete, az IoT jelentette; a szökőkutak városa szintén ezt a gyakorlatot követi majd. Kansas City egy másik barcelonai tapasztalatot is igyekszik majd előnyére fordítani. A katalán városban azt remélték, a közlekedés résztvevőinek okostelefonjait használhatják szenzorokként. GPS-adatok és más helymeghatározó módszerek segítségével könnyedén megállapíthatják például, mekkora tömeg torlódott fel egy-egy buszmegállóban, hogy gyorsan indíthassanak mentesítő járatot.

Teljes cikk: Computerworld

Képzések és tanfolyamok

Melyik Cisco Hálózati Akadémiai képzés az Önnek legmegfelelőbb?
Képzések részletei »

Eseménynaptár

A Cisco Hálózati Akadémia eseményei és rendezvényei
Tovább a naptárhoz »